Zamlara Karşı Direniş Büyüyor: Kızıltepe, Silvan, Tatvan, Mardin’de Ayakta

Zamlara karşı Doğubeyazıt’ta başlayan binlerce emekçinin katıldığı kitlesel sokak eylemleri Yüksekova’nın ve Ege’nin ilçelerinin ardından Kızıltepe, Silvan, Tatvan ve Mardin’deki onbinlerce emekçinin gösterileriyle devam ediyor.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde on binlerce kişi elektrik zamları başta olmak üzere yapılan zamları protesto etmek için sokağa çıktı. Kızıltepe Özgürlük Meydanı’nda toplanan halk, ellerinde dövizler ve elektrik faturaları taşıdı. Elektrik faturalarına isyan eden halk, faturaları meydanda ateşe vererek, tepkilerini gösterdi. “Tayyip istifa”, “Devlet istifa”, “DEDAŞ istifa”, “Kahrolsun DEDAŞ” ve “Biji Aşitî” sloganları atan halk, zamların geri çekilmesini istedi. Bir süre meydanda bekleyen on binler bir süre sonra Dicle Elektrik binasına doğru yürümek istedi. Çevik kuvvet polisinin engelli sonucu kitle yönünü Hastane Caddesine çevirdi.

Hastane Caddesi üzerine yer yer polisler halk arasında arbede yaşandı. Halk polisin saldırı anonsları üzerine zırhlı araçlara taş atmaya başladı. Yapılan müzakerelerde halk taş atmayı durdururken, yetkili isimlerin bölgeye gelerek, soruna çözüm üretmesi istendi. Uzun süre bekleyişe rağmen herhangi bir yetkili bölgeye gelmezken, polisler halktan dağılmalarını istedi. Ancak kitle dağılmamakta ısrar ederek, sloganlarla tepkilerini sürdürdü.

Polis halka biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Polisin saldırısı üzerine halk ara sokaklara dağılarak eyleme devam etti. Halk polisin saldırısına taşlarla karşılık verdi. Polis Kilise Caddesi üzerinde evlerin balkonlarına da biber gazı att. Çok sayıda emekçi gözaltına alındı. Eylem sürüyor.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde de halk kitlesel gösteri yaptı. Tatvan ve Mardinde kitlesel basın açıklamaları gerçekleştirildi.

Halkın direnişi tüm baskılara rağmen sürüyor.