İliç Maden Katliamı: Yine mi Kader? – Emek ve Özgürlük Cephesi

Emekçi Halkımız!

Erzincan’ın İliç ilçesinde yeni bir iş cinayeti daha yaşandı. Emperyalist altın tekeli Anagold şirketine peşkeş çekilen maden sahası işçilerin başına çöktü.

İş cinayetleri, işçi katliamları kapitalist sistemin kanlı yüzünün bir parçasıdır. İşçinin hayatının hiçe sayılması, ölümler, ağır meslek hastalıkları ve sürekli „kaza“ olarak yutturulmaya çalışılan iş cinayetleri, onların karları ve tatlı hayatları için olmazsa olmazdır. Hele ki, bizim gibi çarpık ve tümüyle emperyalistlere bağımlı kapitalist ülkelerde iş cinayetleri hayatın adeta olağan bir parçasıdır. Tüm iş kollarında, ama özellikle madencilik sektöründe ölüm, işçilerin üzerine adeta yağmaktadır.

Emekçiler!

Şu anda İliç’deki göçükte 9 işçi kardeşimize ulaşılamadığı açıklandı. Yaşanan olayın büyüklüğüne ve ağır sonuçlarına rağmen tamamının sağ salim bulunmasını ve sayının artmamasını umuyoruz. Ancak yaşanan facia şimdiden doğaya vereceği zarar ve ortaya çıkaracağı hastalıklar itibariyle büyük bir katliam niteliği kazanmıştır. Bu katliam ve ölümler göz göre göre gelmiştir. Alınması gereken ve zorunlu nitelikteki tüm tedbirler bilinçli olarak ihmal edilmiş, tüm uyarılar ve işçilerin hayatı hiçe sayılmıştır. Sadece çalışan işçilerin değil, milyonların, on milyonların yaşamı hiçe sayılmıştır. Bu kanlı maden Fırat nehrine sadece bir kaç yüz metre mesafededir. Siyanürlü toprağın Fırat nehrine ulaşması durumunda tüm bölge, Suriye ve Irak halkları da ölümcül ağır sonuçlarla karşılaşacaktır. Göçükle birlikte şu anda bölgeye yayılmış olan milyonlarca ton ağırlığındaki ve çok sayıda kimyasal zehir içeren çamurun yer altı sularına sızması ve havaya karışmasıyla birlikte dünya neredeyse ikinci Çernobil’i yaşamaktadır. Bu yanıyla, İliç’de yaşanan felaket ve katliam aynı zamanda doğaya ve tüm insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur.

Bu katliamın ve yaşanan tüm iş cinayetlerinin sorumlusu AKP faşizmidir. Tedbirleri almayan ve aldırmayan, işçiyi „ayak“ olarak gören, işçilere köle muamelesi yapılmasını olağanlaştıran AKP faşizmidir. AKP faşizmi gerçeklerin görülmemesi, sorumluların kamuoyu tarafından bilinmemesi için tam bir medya karartması uyguluyor. Bununla da yetinmiyor; demokratik güçlerin ve avukatların bölgeye ulaşmasını engellemeye çalışıyor. Bugün İHD Dersim şubesi yöneticileri ve avukatların Erzincana girişi engellenmiş ve gözaltına alınmışlardır. Aynı şekilde Erzincan İliç’te bu madene karşı yıllardır mücadele yürüten Sedat Cezayirlioğlu da gözaltına alınmıştır. Devrimci ve demokratik güçlere, insan ve doğa savunucularına yönelik bu engellemeler ve gözaltılar katliamlara karşı mücadeleyi durduramayacaktır. Diğer taraftan, devletin bu pervasız saldırganlığı, yağmacı sermaye güçlerine nasıl siper olduklarını da açık etmektedir.

AKP faşizminin iktidarda kaldığı her gün yeni bir iş katliamının, siyasi katliamın habercisidir.

Tam bu noktada, katliamlara karşı öfke duymak yetmez! Öfkemizi birliğe, örgütlülüğe ve eyleme dönüştürelim. Tüm emekçileri ve halklarımızı AKP faşizmine ve yağmacı kapitalistlere karşı, yasta değil isyanda birleşmeye çağırıyoruz.

Emek ve Özgürlük Cephesi olarak İliç’deki iş cinayetinde kaybolan işçi kardeşlerimizin bir an önce bulunmasını umuyor, yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

UNUTMAYACAĞIZ, AFFETMEYECEĞİZ!
İŞ CİNAYETLERİNE, KATLİAMLARINA KARŞI BİRLEŞİK MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM!

EMEK VE ÖZGÜRLÜK CEPHESİ