Şili ve Anayasa Referandumu – Kenan Büyük

4 Eylül pazar günü gerçekleştirilen anayasa referandumunda, Şili’de Gabriel Boric yönetimindeki sol hükümet tarafından hazırlanan yeni anayasa önerisi ret edildi. Hayırcılar kazançlı çıktı.

Pinochet anayasasının yerine yeni devlet başkanı Boric tarafından hazırlanıp oylamaya sunulan anayasa önerisi, bütün anket çalışmalarının sonuçlarını altüst eden % 61.9 oy oranı (7.8 milyon seçmen tarafından) hayır denilerek ret edildi. Yeni anayasa önerisine evet oyları %38.1’de (4.8 milyon seçmen) kaldı. Resmi sonuçların açıklanmasından sonra Devlet Başkanı Boric yaptığı açıklamada yeni düzenlemeler ile birlikte kısa bir zaman içinde yeni bir referandumun gündeme getirileceğini açıkladı.

Şili halkının büyük umutlarla iktidara getirdiği Gabriel Boric böylece ilk yenilgisini almış oldu. İktidara gelmeden önce verdiği vaatleri tutmayan, sol seçmene tam bir güven vermeyen, ürkek adımlarla hareket eden Boric bu tutumunun faturasını ağır bir yenilgiyle ödemiş bulunuyor.

Yapılması gereken alalacele bir refarandum mu?

Bugün yapılması gereken yeni bir oylama tarihinin belirlenmesinden daha çok, ülkenin demokratikleştirilmesi ve halkçı demokratik politikaların uygulanmasına yönelik gerekli adımların acil bir biçimde uygulamaya konulması olacaktır. Pinochet’in militarist ruhunun Şili halkının üzerinde bugün bile bir karabulut olarak dolanması, tamamen Boric’in ürkek ve halkın demokrtik ve halkçı beklentilerini karşılayamamasının sonucudur. Korkusuzca halkçı demokratik adımların önü açılmadıkça, geçmiş kanlı diktatörlük dönemiyle gerçekten yüzleşmedikçe ve bunun için gerekli mekanizmalar hayata geçirilmedikçe, ikinci bir referandum tarihi açıklanması yeni bir yengilginin tarihinin açıklanmasından öteye geçmeyecektir.

5 Eylül 2022