Filistin Halkı Meşru Savunma Temelinde Direniş Atılımı Gerçekleştiriyor

Siyonist sömürgeci İsrail devletinin Filistin halkına yönelik on yıllardır süren saldırılarına karşı Filistin halkı bugün 7 Ekim 2023 itibariyle büyük bir direniş hamlesi başlattı.

Taaruzu Hamas başlatmış olmasına rağmen, FHKC ve İslami Cihad örgütleri de taaruz içinde yer aldıklarını açıkladılar. İşbirlikçi Filistin Yönetimi de direnişin meşru olduğuna dair bir açıklama yaptı.

Filistin direniş güçleri karadan, havadan ve denizden başlattıkları taaruzla dünyanın en militarist ve saldırgan devleti İsrail’in savaş aygıtını pek çok noktada şoke etti ve yenilgiye uğrattı.

Gaze şeridinden başlayan direniş taaruzu, İsrail işgali altındaki diğer bölgelerden Filistinlilerin katılımıyla büyüdü. Direniş taaruzu sabah saatlerinde Gazze’den atılan binlerce füzeyle başladı. Füzeler İsrail’in füze koruma kalkanı Demir Kube’yi delik deşik etti ve pek çok sömürge yerleşim yeri, askeri tesisler ve kentler isabet aldı. Bunlara paralel olarak dronlarla askeri tesisler vuruldu. Ve eş zamanlı olarak paramotorlu Filistinli direnişçiler havadan İsrail’in işgali altndaki bölgelere giriş yaptı.

Filistinli direnişçiler karadan sınır kapılarına taaruz ederek tüm sınır kapıların ele geçirdi. İşgal altndaki bölgelerde kurulmuş olan en az 6 işgal yerleşimi ele geçirildi. İsrail’in Gazze’ye saldırılarını gerçeleştiren Gazze Garnizonu da direnişçiler tarafından ele geçirildi. Denizden de Filistinli direnişçiler işgal altındaki topraklara çıkarma yaparak işgal topraklarında ilerliyorlar.

Öte yandan, sadece sınır bölgelerinde değil, İsrail’in başkenti Tel Aviv ve işgal altındaki Kudüs’de de Filistinli direnişçiler eylemler gerçekleştiriyor.

Öğle saatlerine değin, biri Tuğgeneral 100’e yakın işgalcinin öldürüldüğü, 800 işgalcinin yaralandığı, işgalcilere ait çok sayıda tank, top, vb. silahın ele geçirilip imha edildiği, hafif silahlara el konulduğu bildiriliyor.

Siyonist sömürgeci İsrail devleti ise açıkça savaş ilanı yaparak „Demir Kılıçlar“ isimli bir sömürgeci saldırı kampanyası başlatacağını ilan etti.

Öte yandan, sosyal medyadan yayılan kimi İsrailli sivillerin ölüm görüntüleri direniş saflarında kontrolsüz bir öfkenin de olduğunu da ne yazık ki gösteriyor.

ABD, Fransa, Almanya, İngiltere gibi batılı emperyalist devletler Filistin halkının direnişini kınama yarışına girdiler. Özellikle sivil kayıpları öne çıkararak direnişi kriminalize etmeye çalışıyorlar. Sadece 2023’ün başından bu yana 34’ü çocuk 200 Filistnlinin (sayılar HRW – Human Rights Watch tarafından yayınlandı) katledilmesi karşısında kılları kıpırdamayan emperyalistler, sözkonusu olan İsrailliler olunca sivillerin öldürülmesine yönelik iki yüzlü açıklamalar yapıyorlar.

İşbirlikçi gerici Arap devletleri ve Rusya ise destek yerine direnişin durdurulmasına yönelik açıklamalar yapmakla yetiniyorlar.