Nehirden Denize Filistin Kazanacak! – EÖC – Sosyalist Barikat

7 Ekim 2023’de yokluğa ve hiçliğe gömülmüş Filistin halkı ve içinde devrimci hareketlerin (FHKC ve FDHKC ve diğerleri) bulunduğu yurtsever güçler sömürgeci siyonist İsrail devletine karşı büyük bir direniş atılımı gerçekleştirdi.

Ortadoğu halklarına karşı emperyalizmin sopası olan sömürgeci İsrail faşizmi, Filistin halkının direnişi karşısında tam bir şok yaşadı. Yıkılmaz, yenilmez, ondan habersiz kuş uçmaz denilen İsrail’in ordusunun, Mossad’ının, Şin Bet’inin gücünün halkların direniş iradesini durduramayacağı bir kez daha görüldü. Bir dönem Nazilerin Yahudi halkı soykırıma uğrattığı Auschwitz’in modern versiyonu Gazze toplama kampında tutulan Filistinli „köleler“ onurları ve özgürlükleri için ayağa kalkarak vardık, varız, varolacağız diyorlar.

Sömürgeci İsrail’in on yıllardır gerçekleştirdiği savaş suçları saymakla bitmez. BM ve HRW raporlarına göre sadece 2015’den bu yana 9 bin Filistinli İsrail tarafından katledildi ve bunların çoğunluğu çocuk. Devrimci sosyalistler sivil ölümleriyle ilgili asıl gerçeğin Filistin halkının kayıplarına bakılarak anlaşılabileceğini biliyorlar. Öte yandan, Filistin halk direnişinin öznelerinin de direniş sürecinde İsrailli sivillere yönelik işlenen ve işlenebilecek suçlara karşı tam bir sorumlulukla davranması gerektiğini, bu suçları işleyenlere karşı devrimci, demokratik mekanizmalar işletmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Direniş atılımı sömürgeci İsrail’in soykırım politikalarının taktik başarılar kazansa da, kesin bir başarı şansının olmadığını açık biçimde göstermiştir. Elbette vahşi siyonist sömürgecilik büyük katliamları gerçekleştirecektir. Fakat Filistin halkı diz üstünde yaşamaktansa ayakta, özgür ve direnerek ölmeyi tercih ettiğini defalarca gösterdiği gibi bir kez daha gösterecektir.

Emperyalistlerin ve dünyanın bütün gericilerinin Filistin halkının direnişini kriminalize etmeye dönük alçakça propagandalarına ve saldırılarına rağmen, direniş tüm ezilen halklar için her türlü zorluğa ve yokluğa rağmen güçlü biçimde direnilebileceğini bir kez daha göstermiştir.

Arap, Kürt, Türk, Acem ve diğer tüm Ortadoğu halklarının kurtuluş mücadelesi birbiriyle iç içedir, bağlantılıdır ve birleşik mücadeleyi gerektirmektedir. Bu bağlamda, halklarımızı devrimcilere, direnenlere, mazlumlara kucak açmış olan Filistin halkının direnişini desteklemeye çağırıyoruz.

YAŞASIN FİLİSTİN HALKININ DİRENİŞİ!

YAŞASIN ORTADOĞU DİRENİŞ ÇEMBERİ!

SOSYALİST BARİKAT
EMEK VE ÖZGÜRLÜK CEPHESİ