Elektirik Zamlarına Karşı Halk Direnişi Büyüyor

Doğubeyazıt, Yüksekova, Sarıyer, Marmaris, Köyceğiz, Milas, Fethiye… Direniş Büyüyor!

Elektirik fiyatlarına yapılan fahiş zamların faturalara yansıması ile birlikte dört bir yandan protesto eylemleri parça parça gelişiyor. Emekçiler daha önce ödedikleri faturaların birkaç katı daha yüksek faturalarla karşı karşıya. Yoksullaşan ve büyük bir bölümü açlık sınırının altına itilen işçiler ve emekçiler ilk tepkilerini sokağa çıkarak göstermeye başladı.

Dün Doğubeyazıt‚da binlerce emekçi zam soygununu gerçekleştiren Aras Elektirik Dağıtım şirketi önünde biraraya gelerek zamlara karşı kar altında tepkisini ortaya koydu. Ardından şehirin ana caddelerinden biri olan İnebolu caddesinde sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Bugünde Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde binlerce emekçi sokağa çıktı. Emekçiler yüksek elektrik faturaları başta olmak üzere temel ihtiyaçlara yapılan zamları protesto etti.

Emekçi halk, „Soygun var“, “Hükümet istifa“, „Soyguncu Tedaş“ sloganlarıyla Nedim Zeydan Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Vangölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) önüne kadar yürüyen yurttaşlar, burada bir süre alkış ve sloganlarla protesto eylemlerini sürdürdü. Polis her zaman olduğu gibi soyguncu VEDAŞ binasını ablukaya aldı.

Zamlara karşı bir başka eylem Marmaris‚te gerçekleşti. Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde elektriğe yapılan zamlar, elektrik dağıtım şirketi AYDEM’in önünde Selda Bağcan’ın seslendirdiği “Yuh Yuh” şarkısıyla protesto edildi. „Marmaris Artık Yeter Platformu“, “2022 yılı için böyle fahiş bir zam yapılmasının gerekçesi nedir? Dağıtım şirketlerine elektrik kaç liradan verilmektedir?” sorusu yöneltildi. Ayrıca Muğla’nın Fethiye, Köyceğiz ve Milas ilçelerinde de halk meydanlara toplanarak protesto gösterileri gerçekleştirdi.

Zamlara karşı halk direnişlerinin içinde yer alarak bu direnişleri ön açıcı her biçim altında büyütmek görevi ise başta devrimciler olmak üzere örgütlü halk güçlerinin omuzlarındadır.