Yoldaşları İBRAHİM ÖZALP`i Anıyor/Anlatıyor!

Geçen her an’a hasretiz. Kavgana, dürüstlüğüne ve yoldaşlığına, küçük hesapların azılı düşmanı olmana hep bağlı kaldık. Yaşarken ve mücadelemizde hep beraber öğrenirken bize bıraktığın düşüncelerini sürdürmeye devam edeceğiz. Tekrar GÖZLERİNDEN ÖPERİZ.

SANA HİÇ BİR ZAMAN HOŞÇAKAL DEMEYİ YAKIŞTIRAMADIK.

*******

1 Mart

1 Mart 1981 sabaha karşı evimiz basıldı, operasyonun nereden geldiğini bilmiyoruz. 20 gün öncesinden bir arkadaşın yakalandığını dikkatli olmamız gerektiğini söylemişti. Ancak tedbirler yeterli olmadığı gibi darbe hiç ummadığımız yerden gelmişti. Çiftehavuzlar’da akıllarına gelen herkesi operasyona dahil etmişlerdi. Yakalanan on beş kişinin içinde, dört beş on kişinin bizle direkt ilişkisi vardı, bölge karakoluna götürüldük. Henüz Yamuk yoldaşımızın yakalandığından haberdar değildik. Sabahın sessizliği silah sesleri ile bozulmuştu, hareketler hızlandı ve hemen Gayrettepe’ye doğru hızlı bir şekilde yol aldık işkenceciler çoktan yerlerini almışlardı bağırarak sindirmeye çalışıyorlardı. Ve Yamuk yoldaş ile ilgili ilk bilgiyi onlardan öğreniyorduk, „Yamuk öldü vurduk onu hepinizi onun gibi öldüreceğiz.“ 83 gün sonra Selimiye kışlasına gönderildik orada bir arkadaşımızla yaptığımız konuşmada bana İbrahim’in gözleri bağlı olarak kendisi ile aynı hücreye konduğunu ve kısa bir süre sonra gelip aldıklarını, sonra da silah seslerini duyduğunu anlatacaktı.

İbrahim Özalp, biz onu hep Yamuk olarak tanıdık, bölgemizdeki devrimci kurtuluş mücadelesinin gücü ve güzel bir yoldaştı.

UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ!

D. Geniş

*******