Üçüncü Kayyum Dönemine Hayır! EÖC

Kardeşler,

AKP-MHP faşizmi yerel seçimlerde yaşadığı ağır yenilginin ardından, halkın tüm baskılara, “taşıma seçmenlere”, seçim yolsuzluklarına rağmen ortaya koyduğu direniş iradesini kırmak için yeni bir kayyum dönemi başlatmak istiyor. AKP faşizmi güçlü bir direnişle karşılaşmadığı taktirde, tüm Kürt illerini ve giderek Türkiye’nin dört bir yanındaki belediyeleri işlemez hale getirmeye ve giderek kayyumlar vb. yoluyla belediye başkanlıklarını gasp etmeye devam edecektir.

Bugün basına yansıyan açıklamayla Van’da seçimi ezici bir çoğunlukla kazanan Dem Parti ve adayı Abdullah Zeydan’ın yasal ve meşru hakkı gasp edilmiş, belediye başkanlığı mazbatası AKP adayına verilmiştir.

Tam bir yıl önce, Abdullah Zeydan’ın başvurusu üzerine, 4 Nisan 2023 tarihinde Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ek karar ile yasaklanmış hakların iadesine hükmedilmiş, bu karara karşı her hangi bir itiraz olmadığı için karar kesinleşmiştir. Buna karşılık 29 Mart 2024 Cuma günü mesai saatinin bitimine 5 dakika kala, bakanlık tarafından gizlice yapılan başvuruyla aynı mahkeme önceki kararını kaldırmış ve hukuk dışı bir yolla Abdullah Zeydan siyasi yasaklı duruma düşürülmeye çalışılmıştır. Yine bugün içerisinde DEM Partinin kazandığı Urfa’nın Hilvan ilçesindeki seçimlerin yenilenme kararı alınmıştır.

Yüksek Seçim Kurulu tarafından seçilme yeterliliği onanan Abdullah Zeydan ve DEM Parti adaylarına karşı gizlice yürütülen bu sürecin bir tür pusu olduğu açıktır. Seçim öncesinde taşıma oyla başlayan irade gaspı sürecinin yargı oyunları ile devam ettiğini, eğer direnişle karşılık verilmeze kayyumla devam edeceğini ön görmek zor değildir.

Tüm anti demokratik yönlerine ve hileye rağmen Türk ve Kürt halkı iradesini ortaya koymuş, kayyumcu AKP faşizmini mahkum etmiştir. Bugün çeşitli yöntemlerle bu iradenin gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Van halkının iradesi tüm halklarımızın iradesidir, bu iradeyle dayanışma içerisinde olacağımızı belirtiyor, halklarımızı sandıkta, sokakta ve her türlü dayanışmada birlikte olmaya çağırıyoruz. Bugün (2 Nisan 2024) saat 18:00’de İstanbul Kadıköy’de ve Türkiye’nin, Kürt illerinin tümünde çeşitli saatler için yapılan basın açıklaması ve direniş çağrılarına katılım gösterelim. Önümüzdeki süreçte gasplara karşı gelişecek direnişlere katılalım, sesimizi, direnişimizi yükseltelim.

Taşıma oya, yargı oyununa, faşist kayyuma, sivil cuntaya hayır!
Yaşasın halkların iradesi, dayanışması ve mücadelesi!

2 Nisan 2024

EMEK VE ÖZGÜRLÜK CEPHESİ