Yağmacı Düzenin Yarattığı Deprem Felaketine Karşı Halkın Dayanışmasını Örgütleyelim – EÖC

Bugün saat 04.17’de Maraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli başta Maraş, Antep, Adıyaman, Kilis, Urfa, Hatay, Diyarbakır, Adana, Malatya olmak üzere 10 kentimizi etkileyen bir 7.4 şiddetinde büyük bir deprem gerçekleşti.  Son olarak 13.20’de Elbistan’da 7.6 şiddetinde ikinci bir deprem daha yaşadık.

Ulaşan ilk haberlere göre, yüzlerce insanımız yaşamını yitirdi, binlerce yaralı var. Binlerce bina çökmüş durumda ve binlerce insanımız enkaz altında. Söz konusu kayıp sayılarının artacağı görülüyor. Komşu Suriye ve Rojavada çok sayıda can kaybı yaşandığı haberleri geliyor.

Öncelikle yaşamını yitiren tüm insanlarımızın yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yaşanan acı hepimizin acısıdır ve bunu derinden yaşıyoruz.

Coğrafyamız bir deprem coğrafyasıdır. Bu gerçeği tüm dünya biliyor. Ve yine biliniyor ki: DEPREM ÖLDÜRMEZ, ÇÜRÜK BİNALAR ÖLDÜRÜR!

Onbinlerce insanımızı kaybettiğimiz, kentlerimizin yerle bir olduğu depremlerde bu gerçeği net biçimde gördük. Depremlerin etki ve sonuçları bilimsel olarak ortaya konulmuş durumda.

Bütün yerleşimlerin, binaların depreme dayanıklı olarak yeniden yapılması gerektiği açık iken, yağmacı kapitalist sistem ve AKP iktidarı depreme dayanıklı kentsel dönüşümü gerçekleştirmek yerine, rantı/karı esas alan projelerle hareket etti. Fay hatlarının üzerine mahalleler kurulması, kamu binaları yapılmasına izin verildi. İnsanlar adeta cehenemin ortasında yaşamaya teşvik edildi. 1999 sonrası oluşturulan deprem fonları depreme dayanıklı binaların ve deprem hazırlıklarının yapılması için kullanılmak yerine, iç ve dış borç faizlerinin ödenmesi için, yandaşların zenginleştirilmesi için kullanıldı. Deprem ve deprem hazırlıklarıyla ilgili tüm Meclis araştırma önerileri AKP-MHP rejimi tarafından ret edildi. TMMOB ve Üniversitelerin, demokratik kurumların uyarıları görmezden gelindi. Belediyeler bu yönlü görevlerini yerine getirmedi.

AKP rejimi ve kapitalist sistem insana, tüm canlılara ve doğaya düşmandır. Onların tek derdi, kar’dır, yağmadır, ranttır. Yaşanan ölümlerin sorumlusu yağmacı, hırsız, rantçı AKP-MHP faşist rejimidir.

Emekçiler, halkımız

Şu anda tüm halka düşen görev, hızla büyük bir dayanışmayı örgütlemektir. Deprem bölgesindeki halk kış koşullarında kar ve yağmur altında desteğe ihtiyaç duyar vaziyette. Her türlü ayni ve nakdi yardımları devrimcilerin, demokratik kurumların örgütlediği yardım kampanyaları aracılığıyla deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için harekete geçelim.

Dayanışma halkın gücüdür. Halkın umudu ve birlikte yaşama arzusunun ifadesidir. Bir halkın gücü ve büyüklüğü dayanışmasının gücüyle ölçülür.

Haydi, halk dayanışmasını demokratik kurumlarımızla birlikte örgütleyelim. Kapitalist sistemin ve AKP-MHP faşist rejiminin yarattığı deprem felaketinin yaralarını halkın büyük dayanışmasıyla saralım.

EMEK VE ÖZGÜRLÜK CEPHESİ