Somalı madenciler: Barikatları yıka yıka Ankara’ya geleceğiz

Soma’da 5 yıl önce işten atılan ve tazminatları ödenmeyen madencilerin Ankara’ya yürüyüşü Manisa Valiliği’nin talimatıyla 3 gündür engelleniyor. İşçiler, “Ya paramızı verecekler ya da yolu açacaklar” diyerek mücadelelerini devam ediyorlar

Manisa Soma’da 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden katliamının ardından tazminatları ödenmeden işten atılan, tazminat ve emeklilik haklarını alamayan madencilerin Ankara’ya başlattığı yürüyüş Manisa Valiliği’nin talimatıyla 3 gündür engelleniyor. Manisa Kırkağaç girişinde işçilerin önünü kesen Jandarma Alay Komutanlığı, Manisa 1. İdare Mahkemesi’nin kararına rağmen Valiliğin yasağını gerekçe göstererek işçileri bugün de yürütmedi. İşçiler ise direnişini sürdürmekte kararlı.

BirGün olarak Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, maden işçilerinden Sami Yavuz ve Çetin Erkarkan ile konuştuk.

Sendika Genel Başkanı Tahir Çetin, 3 gündür jandarmanın yolu açmadığını ifade ederek, “Buradan Ankara’ya sesleniyoruz; İşçi arkadaşlarımızın tazminatları hemen yatırılsın. Yoksa bu barikatları yıka yıka Ankara’ya geleceğiz. Biz Ankara’ya yürüme heveslisi değiliz ama arkadaşlarımız mağdur edildi. Sarı sendika işçi arkadaşlarımızın haklarını gasp etmiş durumda. 3 günden beri bizimle iletişime bile geçmediler. Bizim ödediğimiz aidatlarla en güzel hayatları yaşıyorlar. Haklarımızı helal etmiyoruz” şeklinde konuştu.

 

SOMA’DA KIRKAĞAÇ’A KADAR CAN GÜVENLİĞİMİZ VARDI DA ŞİMDİ Mİ CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK?

İşten çıkartılan maden işçisi Sami Yavuz ise, “5 Ekim tarihinde bir karar aldık. Daha önce Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Soma’da yürüyüşler yaptık. Bunun neticesinde ise 5 Ekim’de Ankara’ya yürümeye karar verdik. Yürürken jandarma önümüzü kesti. ‘Can güvenliğimiz’ yok dendi. Soma’da Kırkağaç’a kadar can güvenliğimiz vardı da şimdi mi can güvenliğimiz yok? Hakkımız bu. Yürüyüş ile ilgili mahkeme kararımız var. Yürüyeceğiz. Ben 2014 yılından işten atıldım. Tazminatımı almak istiyorum. 5 yıldır ödemiyorlar. Ya paramızı verecekler ya yolu açacaklar. Başka yolu yok. Kararlıyız” diye konuştu.

ankara-ya-yuruyen-somali-madenciler-barikatlari-yika-yika-ankara-ya-gelecegiz-634225-1.

ÇOCUKLARIMIN YÜZÜNE BAKAMIYORUM

Emekli Maden işçisi Çetin Erkarkan ise şunları dile getirdi:

“2005 yılında yer altına başladım. Çalıştık uzun yıllar. 2014 yılının Kasım ayında toplu çıkış verildi. 4 ay işsizlik süresi geçirdik. Ondan sonra tekrar aynı şirkette emekliliğim için işe devam ettim. Günlerimizi doldurduk. Emekliliğe ayrıldık. 3 çocuğum var. Borçlarımı verdikten sonra 133 lira para kalıyor. Ben bu para ile nasıl geçinebilirim? Zaten gelir adaletsizliği var. Devletin burada çok ihmali var. Nasıl geçinebilirizin derdine düşmüşken bir de tazminatlarımıza çökmeye çalışıyorlar. Ben buradan Ankara’ya yürüme heveslisi değilim. Bu benim hakkım. Emeklilik hayatını biz de yaşamak istiyoruz. Mücadelemiz devam ediyor. Çocuklarımızın rızkını yedirtmeyiz. Hakkımızın peşindeyiz. Geri dönmeyeceğiz. Çocuklarımın yüzüne bakamıyorum. Ben buradan tekrar geri dönersem çocuklarım önüne boynum bükük çıkar. Bunu yaşamak istemiyorum. O yüzden ölmek var dönmek yok. Madende 301 işçi arkadaşımızın şehit oldu. Onların ailelerine yapılan yardımlar oldu. Yanlış anlaşılmasın gözümüz yok. Madende sağ çıkan arkadaşlar yani bizler mağdur bırakıldık. Şunu dedim, ‘Keşke ben de madende şehit olsaydım. Çoluk çocuğum rahat etsin’ dedim. Ölümü özendiriyorlar. Biz fazla bir şey istemiyoruz. Biz hakkımızı istiyoruz.”

ankara-ya-yuruyen-somali-madenciler-barikatlari-yika-yika-ankara-ya-gelecegiz-634224-1.

(birgün)