AKP-MHP rejimini kurtarma savaşı: Kuzey Suriye-Rojavaya saldırının startı verildi

ABD emperyalizminin Kuzey Suriye-Rojavaya yönelik işgal harekatına karşı rezervlerini kaldırmasıyla birlikte AKP-MHP faşist rejimi savaşın startını verdi. Erdoğanın Trump’la yaptığı görüşmenin ilk ve temel sonucu, Türkiye faşizminin ABD emperyalizminin Kuzey Suriye-Rojavaya yapmak istediği işgal harekatına yeşil ışık yakmak oldu.

AKP-MHP faşist rejiminin yaklaşık bir yıldır yoğun biçimde dillendirdiği Kuzey Suriye-Rojavaya operasyon isteği ve tehditleri, bölgede bulunan ABD’nin rezervleri nedeniyle gerçekleşmiyordu. Geçtiğimiz aylarda Trump’ın „Kuzey Suriyeyi Türkiye bıraktık“ açıklamasının ardından işgal operasyonu yeniden gündemleşse de Pentagon’un itirazları nedeniyle gerçekleşmemişti.

AKP-MHP’nin yerel seçimler sonrası çöküşü geçmesi ve savaş dışında bir toparlanma umudu görmemesi nedeniyle, işgal savaşı söylemi daha da derinleşmişti. Ve dün/bugün itibariyle Trump’ın yaptığı açıklamayla savaş yeniden gündemleşti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada „Türkiye, yakın zamanda Suriye’nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak” denildi.

Açıklamada, ‘IŞİD’i yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı’ ifadesi de yer aldı. Washington’un, Suriye’de tutuklanan IŞİD üyesi vatandaşlarını geri almaları için Fransa, Almanya ve diğer AB ülkelerine baskı yaptığı ancak sonuç alamadığı vurgulanarak, ABD’nin bu kişileri yıllarca elinde tutmayacağına işaret edildi.

Açıklamada, “Türkiye bundan böyle, ABD’nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı IŞİD savaşçılarından sorumlu olacak” cümlesi de dikkat çekti.

Beyaz Saray’dan yapılan bu açıklamanın ardından, Reuters haber ajansına açıklama yapan ABD’li bir askeri yetkili sınırdaki iki gözlem noktasından çekildiklerini ve ‘SDG’yi herhangi bir yerdeki Türk saldırılarına karşı savunmayacaklarını’ söyledi. Yetkili, bu konuda SDG komutanına bilgi verdiklerini belirtti.

Aynı yetkili, Şanlıurfa’nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinin karşısında bulunan Tel Abyad ve Rasulayn’daki iki gözlem noktasının da ABD askerleri tarafından tahliye edildiğini söyledi.

Son olarak, Trump Twitter hesabı üzerinden yeni bir açıklama yaparak çekilme ve Türkiye oligarşisine işgal için yeşil ışık yakma kararlarını şu sözlerle gerekçelendirdi; „Kürtler bizimle savaştı ama bunun için devasa boyutlarda para ve ekipman aldılar. Türkiye’yle on yıllardır savaşıyorlar. Ben bu savaşı yaklaşık üç yıl erteledim“,  „Ama bizim, birçoğu kabilesel olan bu saçma Sonu Gelmez Savaşlardan çekilme ve askerlerimizi eve döndürme vaktimiz geldi“

ABD’den gelen bu açıklamaların ardından sınırdaki hareketlilik sürüyor. AKP-MHP rejimi adına ilk açıklama Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna olası askeri harekata ilişkin “Akşam ki görüşmemizden (Trump) sonra bölgede bir çekilme olayı başlamış vaziyette. Buradaki karşılıklı muhataplar çalışmalarını yürütüyor. Bu yeni bir şey değil, Trump daha önce çekilme talimatını vermişti ama talimatın gereği biraz gecikti. Bu konuda çalışmalar sürüyordu. Bir gece ansızın gelebiliriz demiştik. Bu kararlılığımızı sürdürüyoruz” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından Reuters ajansına konuşan rejimin bir yetkilisi Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine düzenlemesi planlanan operasyonun başlatılması için ABD askerlerinin çekilmesinin beklendiğini söyledi. Yetkili, bu çekilmenin bir hafta sürebileceğini ve Ankara’nın ‘herhangi bir kazadan’ kaçınmak için bu çekilmenin tamamlanmasını beklemesinin yüksek ihtimal olduğunu belirtti.