MLKP savaşçısı Kerem Pehlivan Kamışlı’da toprağa verildi

Serekaniye direnişinde 9 Ekim 2019’da şehit düşen MLKP’li enternasyonalist savaşçı Kerem Pehlivan (Demhat Günebakan) 16 Ekim 2019’da Kamışlı’da düzenlenen törenle toprağa verildi.

Kerem Pehlivan Türkiye oligarşisinin Rojavayı işgal saldırısına karşı Serekaniye kentinde direniş saflarında yer almış ve direnişin ilk gününde bir suikast saldırısında yaşamını yitirmişti. MLKP’nin Kerem Pehlivan’a ilişkin açıklamasında şu noktalara yer verilmişti:

„Şehit Serkan Tabur savaşçılarından Demhat yoldaş, sınır hattında devrimci görevlerinin başındayken saldırının bu ilk gününde suikast sonucu şehit düştü“ ve şöyle devam edildi:

„Reqa cephesinde konumlanan Enternasyonal Özgürlük Taburunda 2016 ve 2017 yıllarında askeri çalışmalar yürüttü. 2017 başlarında Enternasyonal Özgürlük Taburunun kaldığı noktaya yönelik DAİŞ’in kapsamlı saldırısının püskürtülmesinde ve çetelere ağır kayıplar verdirilmesinde yoldaşlarıyla birlikte omuz omuza savaştı. Canfeda bir direniş ortaya koydu.
Demhat Günebakan yoldaş, Efrîn savaşında şehit düşen yoldaşlarının bayraklarını devralmak üzere 2018’de çok istediği Efrin’e gitti.
Sömürgeci faşist Türk devletinin özgürlük topraklarına karşı başlatmış olduğu işgal savaşında ön cephede görev üslenen ve mevzilenen Demhat yoldaş, bu ön cephede Şehit Serkan Taburundan yoldaşlarıyla ve Şehit Alişer Foc’undaki savaşçılarla omuz omuza savaştı. Özgürlük ve onur savaşının, özgürlük ve onur direnişinin ilk şehitlerinden biri olma onuruna kavuştu.“

MLKP açıklamasının sonunda, „Kanımızın son damlasına kadar işgalcilere karşı savaşacağımıza, özgürlük ve onur direnişini topraklarımızı özgürleştirene kadar sürdüreceğimize dair sana ve tüm şehitlerimize söz veriyoruz“ mesajı verildi.

MLKP’li Kerem Pehlivan’ın yanı sıra, yine Serekaniye’de Türkiye oligarşisinin ve bağlı çete gruplarının saldırısı sonucu şehit düşen Çıra TV muhabiri Mihemed Reşo ve QSD’li Agirî Qamişlo için de dün (16 Ekim) Kamışlı’da cenaze töreni düzenlendi.