Meryem Ebu Dagga Yoldaş Fransa’da Ev Hapsinde

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Politbüro üyesi ve Filistin devriminin kadın önderlerinden Meryem Ebu Dagga yoldaş bir dizi konferans için geldiği Fransa’da gözaltına alındı, sınır dışı edilmek üzere ev hapsine konuldu.

Barış İçin Fransız Yahudi Birliği’nin davetlisi olarak 2 haftadır Fransa’da bulunan ve Paris, Lyon, Marsilya ve Metz’de bir dizi konferansa katılan Meryem Ebu Dagga, Marsilya’dan bir konferans vereceği Toulouse kentine gitmek üzereyken Fransız polisi tarafından gözaltına alındı. Fransız İç İşleri Bakanlığı’nın emriyle gözaltına alınan Meryem Ebu Dagga yoldaş, faşizan anti-terör yasaları üzerinden „toplumsal gerilimi, nefreti ve şiddeti alevlendirmesi“nin muhtemel olduğu gerekçesiyle sınır dışı edilmek üzere Marsilya’da bir otelde ev hapsine alındı. „Muhtemel suçlar“ uydurması sözde demokrasi şampiyonu emperyalist kapitalist ülkelerde „demokrasi“ yalanının ne denli paçavraya dönüştüğünü apaçık gösteriyor.

Meryem Ebu Dakka L’Humanite’ye yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’ye saldırısında ailesinden 29 kişiyi kaybettiğini ve evinin yerle bir edildiğini ifade ederek, Filistin’in işgalini ve bunun Filistinlilerin günlük yaşamları üzerindeki sonuçları anlatmak ve kınamak için Fransa’ya geldiğini anlattı.

Meryem Ebu Dakka yoldaş 2005 yılı 8 Mart’ında da Filistinli Kadınlar Genel Birliği temsilcisi olarak Sosyalist Barikat ve Halk Kültür Merkezlerinin (HKM) konuğu olarak İstanbul’a gelmiş ve HKM’nin düzenlediği 8 Mart sempozyumuna katılmıştı. 15 yaşından itibaren FHKC saflarında mücadeleye katılan Meryem Ebu Dakka yoldaş 55 yılı aşkın bir süredir öncü bir devrimci olarak Filistin direnişinin en ön saflarında yer alıyor.

Tüm demokratik kamuoyunu Meryem Ebu Dakka yoldaşın sınır dışı edilmesinin engellenmesi ve ev hapsinin kaldırılması için hareket geçmeye çağırıyoruz.