Korsika’da FLNC yeniden örgütlendi

Kolombiya’da 2 yıl önce silah bırakan FARC’ın geçtiğimiz günlerde yeniden örgütlenme ve silahlı mücadeleyi başlatma kararının ardından, Fransa’ya bağlı Korsika bölgesinde 2014 yılında silahlara veda eden FLNC örgütü de, yeniden örgütlenme kararı aldı.

ANF’nin haberine göre kendini yeni FLNC olarak tanıtan 5 kişilik bir grup basın toplantısı yaparak örgütün yeniden kuruluşunu duyurdu. Ayrıca Corse-Matin gazetesinde kısa bir video ve bildiri metni yayınlandı.

Grup, “Biz, Korsika yurtseverleri, FLNC’yi yeniden kurmak için bir araya gelmeye karar verdik” dedi. Bildiri “FLNC Per l’Indipendenza” (Bağımsızlık için FLNC) başlığı altında yayınlandı.

Basın toplantısının Yukarı Korsika’daki Caldaniccia bölgesinde gerçekleştiği ve sadece bildiriyi basına sunmakla sınırlı tutulduğu belirtildi. Grubun herhangi bir soru almadığı kaydediliyor. 34 saniyelik görüntüde siyahlar giyinmiş, maskeli beş kişinin üzerinde “FLNC” yazılı bir pankartın arkasında durduğu görülüyor.

Grup, 5 Mayıs 1976’da kurulan FLNC’nin kuruluş manifestosuna bağlı olduklarını belirtirken, “FLNC’nin tarihi angajmanına uygun olarak, hiç bir zaman kişilere zarar vermeyeceğiz” dedi. Grup, sadece mülkleri hedef alacaklarını altını çizdi.

KORSİKALI OLMAYANLARA MÜLK SATIŞI YASAK

Grubun ilan ettiği yasaklar arasında “Korsikalı olmayanlara arazi veya gayrı menkul satışların yasaklanması” yer alıyor. Açıklamaya göre son 10 yıl içesinde yabancılar tarafından alınan gayrı menkullerin, yeniden aynı fiyata satılması gerekiyor. Bunları da sadece yerli Korsikalılar veya sosyal konuda dönüştürülmesi için Korsikalı kolektiviteler satın alabilecek.

Bildiride ayrıca tüm yeni büyük alışveriş merkezlerinin kurulmasının yasaklanması talep edilirken, yabancı işçilerin yerine de Korsikalıların alınması çağrısında bulunuldu. FLNC bununla birlikte anaokuldan ilköğretime okuluna kadar günde bir saat zorunlu Korsika dili dersinin verilmesini istedi.

PROGRAMLI YOKOLUŞA KARŞI TEK YOL!

Grup, “Bu yasaklar ve tavsiyelerin uygulanması için gerekirse zora da başvuracağız” derken yasakların “programlı bir şekilde yok edilen Korsika halkını kurtarmanın tek yolu olduğunu” kaydetti. Bildiri “Ya özgürlük ya ölüm” sloganı ile son buldu.

FLNC, 40 yıllık silahlı mücadelenin ardından 2014 yılında silahlara veda ettiğini açıklamıştı.

FLNC’nin yeniden kuruluş açıklaması ardından Ulusal Anti-Terör Savcılığı olaya el attı. Savcılığın soruşturma başlatması bekleniyor.