İZMİR HDP’YE SALDIRI VE HALKIN CEVABI – EÖC

İZMİR HDP’YE SALDIRI VE DENİZ POYRAZ’IN KATLEDİLMESİ VERİLECEK YANIT ÖZ SAVUNMANIN GELİŞTİRİLMESİDİR!

Bugün saat 10.30’da İzmir HDP il binası bir faşist çete tarafından basıldı, yakılmaya çalışıldı ve içeride bulunan Deniz Poyraz isimli savunmaz durumdakiyurtsever genç kadın katledildi.

Hiç kuşkusuz, bu durum ne tesadüf, ne de bir faşist çetenin bireysel saldırısıdır. HDP özellikle son beş yılda tam bir azgın faşist terör kampanyası ile yok edilmeye çalışılıyor. Sebeb açıktır; HDP’nin başta Türk ve Kürt halkları olmak üzere, halklarımızın, emekçilerin halkçı demokratik birliğini sağlamayı hedefleyen ve bu yolda önemli mesafe almış bir siyasal parti olmasıdır. İdeolojik politik terörü her gün havuz medyasının TV’lerinde, gazetelerinde görüyoruz. Sadece bu da değil, HDP’nin 10 bini aşkın üyesi/çalışanı işkenceli sorguların ardından şu anda tutuklu olarak hapishanelerde bulunuyor. Bugün milyonluk ın üye sayılarıyla övünen her hangi bir düzen partisinin on bin yöneticisi ve üyesi tutuklansa, asla ayakta kalamaz. Fakat HDP direniyor, toplumsal desteğini koruyor, faşizme boyun eğmiyor. HDP’lilere yönelik faşist terör cinayetlerle de her gün yaşanıyor. Helikopterlerden atılan HDP’li köylüler, katledilen gençler…

İzmir’de HDP il binasının basılarak Deniz Poyraz’ın katledilmesi bu saldırılarda yeni bir aşamayı gösteriyor. Türkiyenin en büyük 3. kentinin merkezinde, polisin kuşatması altında olan bir binaya tescilli bir faşistin girerek polislerin gözü önünde binayı yakmaya çalışması ve genç bir emekçi HDP’liyi katletmesi, AKP-MHP faşizminin halka karşı saldırılarını cinayetler temelinde provakasyonlarla büyütmek istediğini gösteriyor. Her alanda çürümüş ve dökülen AKP-MHP mafya-kontrgerilla hükümeti yaşadığı çözülmeyi örtbas etmek, gündemde provakasyonlar temelinde inisiyatif almak için bu tür provakasyonlara başvuruyor. Saldırıyı gerçekleştiren Onur Gencer isimli faşistin sosyal medya hesaplarında yer alan Suriye’de, IŞİD ve diğer din tüccarı faşist çetelerle birlikte savaşta çekilmiş silahlı fotografları ve „görev dönüşü“ diyerek Antep’te çektiği fotograflar, bu faşist çetecinin AKP-MHP faşizminin görevli maaşlı bir çetesi olduğunu gösteriyor.

https://www.evrensel.net/images/840/upload/dosya/187478.jpg?mrf-size=m

TAYYİP-BAHÇELİ-AĞAR FAŞİST KOALİSYONUN BU SALDIRILARLA NEYİ HEDEFLİYOR?

Devrimcilere, demokratlara, Alevilere, Kürtlere saldırırlarsa, kendi kitlelerini ve muhalefetin bir bölümünü kendi gündemlerinin peşine takacakları hesabını yapıyorlar. S. Peker’in açıklamalarında yer alan ve kimi Alevi kurumlarının yöneticileri tarafından da bilgisi verilen „Alevi kurumlarına saldırı hazırlığı“ deşifre olunca, bu kez klasik hedef olarak belirledikleri devrimci, demokrat ve yurtsever güçlerin kurumlarından biri olan HDP’ye saldırmışlar. Bu saldırılar organizedir ve arkasında Tayyip-Bahçeli-Ağar üçlüsü vardır. Tıpkı Maraş, Çorum, Madımak, Gazi ve benzeri saldırılarda olduğu gibi, işçilerin, emekçilerin ve ezilen halkların çürümüşlüğe, mafyalaşmaya, yoksullaşmaya, işsizliğe, açlığa ve her türden yolsuzluk ve hırsızlığa karşı öfkesinin, biriken isyan zeminlerini korku ve gözdağı yoluya sindirmeye çalışıyorlar. Halkın öfkesini ve arayışlarını gerici-faşist temelde Kürt ve Alevi düşmanlığı zeminine çekerek çürütmek, halkı halka kırdırarak yağmanın, diktatörlüğün, açlığın, yoksulluğun üzerine kara bir perde çekmek istiyorlar.

DENİZLERDEN ALDIK ADIMIZI KORKUTAMAZLAR, YILDIRAMAZLAR, BAŞ EĞDİREMEZLER! BİZ KAZANACAĞIZ!

deniz gezmiş ibrahim kaypakkaya mahir çayan - inci sözlük

Bizler tüm halk güçleri tüm kırımlara, tüm kıyımlara, katliamlara rağmen dimdik ayaktayız! Hiç bir koşulda başarı kazanamayacaklar! İzmir’de katledilen Deniz Poyraz’ın annesi kızı için „ona Deniz Gezmiş’in adını koyduk, Deniz gitti, bin Deniz gelecek, yıkılmayız! Binlerce Deniz var dünyada…“ diyor. Evet, Denizlerin idamına, Mahir’lerin, Ulaşların katledilmesine, Kaypakkayaların işkencede katline halkın yanıtı, onları çocuklarında yaşatmak, onların mücadelesini yeni Denizlerle omuzlamak oldu. Denizler milyon oldu. Denizler, Mahirler, İbrahimler, Mazlumlar hep varolacak, direniş sürecek!

İşçiler, emekçiler, ezilen halklarımız!

Faşist saldırıların, cinayetlerin yeniden yoğunlaşacağı bir döneme giriyoruz.

Tepkilerimizi sokaklarda binler, yüzbinler, milyonlar olarak gösterelim. Sadece bu da değil; faşist teröre karşı halk savunmasını, öz savunmayı geliştirelim. Faşist teröre karşı halkın öz savunmasıyla direnişi büyütelim. Onları sokaklarda milyonlar olarak ve halkın öz savunasını geliştirerek yeneceğiz!

AKP-MHP FAŞİZMİNİN SALDIRILARINA KARŞI SOKAKTA VE ÖZ SAVUNMADA BİRLEŞELİM!

FAŞİZM YENİLECEK HALK KAZANACAK!

KURTULUŞA KADAR SAVAŞ!

17.6.2021
EMEK VE ÖZGÜRLÜK CEPHESİ