Cecilia Magni Camino: TAMARA – Kenan Büyük

Kenan Büyük

Tamara 24 Şubat 1956 da Şili’nin başkenti Santiago’da doğdu.1980 yıllarının başında üniversiteyi sosyolog olarak bitirdi. Üniversite yıllarında Pinochet cuntasına karşı bütün kitlesel eylemlerin en önünde yer aldı. Önce komünist partinin gençlik kollarına „Jeunesse Communiste Chilienne (JJCC)“ üye oldu. Daha sonra Şili Komünist Partisinin askeri kolu olan FPMR’e (Frente Patriótico Manuel Rodríguez / Manuel Rodriguez Yurtsever Cephesi) üye oldu; silahlı mücadelenin ülkenin kaderini değiştirecek tek yol olduguna inanıyordu.

FPMR’deki kod adı TAMARA idi. Bu isem Bolivya’da CHE’nin yoldaşı olan TANIA kod adlı Arjantinli gerilla TAMARA BUNKE den geliyordu. Mücadeleyi legal ve illegal alanda aynı zamanda sürdürüyordu. FPMR içinde hızla yükseldi ve Komutan seviyesine kadargeldi. O, askeri kanadın tek kadın komutanıydı.

Görev yeri Santiago de Şili ve Roncagua şehirleriydi. Buralarda partiye yeni militanlar örgütlüyor aynı zamanda da gerilla hareketi için gerekli silah ve araçların lojistik desteklerini düzenliyordu. 1986 yılında Pinochet’e düzenlenen saldırının ikinci komutanıydı. Komutan Ernesto (Jose Joaquin Valenzuela Levi) grubun lideri olarak Tamara’nın bu eyleme aktif olarak katılmasına izin vermedi. Eylem sonrası militanların sağ çıkmama yüzdesi fazla olduğundan, bundan sonraki eylemler için Tamara’nın lojistik destek bilgisine ihtiyaçları olacağını bildirmişti. Görevi eylem yerine silahların ulaşmasını sağlamak ve gerekli araçları kiralamaktı. Bu görevi Cesar Bunster ile birlikte bir ev tutarak yerine getirdi.

Pinochet’e düzenlenen başarısız eylem sonrası artık deşifre olmuştu. 1988 yılına kadar kimse Tamaradan söz etmeyecekti. Aynı yılın ekim ayında „Commandant Tamara“ ve FPMR’in askeri lideri eşi Raul Pellegrin Friedmann önderliğinde Ville Region du Maule bölgesindeki Los Quenes şehrini ele geçirmek için bir saldırı örgütlüyorlardı. Polis kontrol noktasına düzenledikleri ilk eylemde bir polis ölüp, diğeri yaralanırken silah ve telsizlere el konuluyor, telefon hatları kesilip polis noktasına FPMR’in bayrağı çekiliyordu. Operasyonun devam eden günlerinde önemli bir gurup polisin eline geçti ve Tono nehri yakınlarında çıkan çatışmada ağır kayıplar verildi. Operasyona 200 polis ve Hava kuvvetleri katılıyordu. Kısa zamanda bu kadar gücün toplanması FPMR liderliğinin dikkatini çekti. Yapılan araştırmada “Bigote” kod isimli Luis Eduardo Arriagada Tora’nın isminin ne ölüler arasında, ne de yakalananlar listesinde olmadığını fark ettiler. Eylem polise ihbar edilmişti.

28 Ekim 1988’de Tinguiririca nehrinde CECILIA MAGNI’nin (TAMARA), 31 Ekim de ise RAUL PELLEGRIN’in işkence edilerek öldürülmüş cansiz vucutları bulundu.

GÜNEŞİN ÇOCUKLARINA SAYGI İLE…