Suudilere rafineri darbesi petrol fiyatlarını vurdu

Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine düzenlenen saldırılar petrol fiyatlarının yaklaşık yüzde 20 oranında yükselmesine neden oldu. Trump saldırıların karşılıksız kalmayacağını belirtirken, İran’dan ‘Topyekun savaşa hazırız’ yanıtı geldi.

Cumartesi günü Suudi Arabistan’ın petrol rafinerilerine düzenlenen ve Husilerin üstlendiği SİHA (silahlı insansız hava aracı) saldırıları, ülkenin petrol üretimini günlük 5,7 milyon varile düşürdü. DW Türkçe’de yer alan habere göre bu oran küresel arzın yüzde 5’ine denk geliyor. Saldırıların ardından Brent tipi ham petrolün varil (159 litre) fiyatı 6,60 dolar (yaklaşık yüzde 11) yükselerek 66,82 dolara çıktı. WTI ham petrolün varil fiyatıysa 5,34 dolar (yaklaşık yüzde 10) artarak 60,19 dolara fırladı.

Trump hazırolda

ABD Başkanı Donald Trump, saldırılar sonrasında petrol piyasasının “iyi beslenmesini” sağlamak için ABD’nin ‘Stratejik Petrol Rezervleri’nin ihtiyaç halinde piyasaya açılmasına onay verdiğini açıkladı. Trump Twitter üzerinden, “suçluyu bildiklerine inandıklarını” ve “bir sonraki adım için hazırolda doğrulama beklediklerini” açıkladı. Trump ayrıca, “Saldırının arkasında kimin olduğuna inandıklarını söylemeleri ve nasıl bir yol izleneceğinin belirlenmesi için Suudi Arabistan’dan haber beklediklerini” belirtti. Trump, olayın ardından Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ı da arayarak ülkenin kendini savunabilmesi için destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

ABD İran’ı sorumlu tutuyor

Yemen’de İran destekli Husi milisleri yaptıkları yazılı açıklamada, saldırıyı 10 drone ile kendilerinin düzenlediklerini duyurmuştu ancak ABD, saldırılardan İran’ı sorumlu tutuyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da daha önce yaptığı açıklamada, “Saldırıların Yemen’den geldiğine dair hiçbir delil yok” demiş ve tüm ülkelere, “İran’ı kınama” çağrısı yapmıştı. ABD Dışişleri Bakanı açıklamasında, “Gerginliğin dinmesi yönündeki tüm çağrıların ortasında, İran dünyanın enerji tedarikine benzersiz bir saldırı başlattı. Saldırının Yemen’den geldiğine yönelik kanıt yok” ifadesini kullanmıştı.

İran’dan ‘savaşa hazırız’ çıkışı

ABD’nin suçlamalarına yönelik İran kanadından açıklama geldi. Tasnim haber ajansına açıklama yapan üst düzey bir asker ise, “İran’ın topyekün savaşa hazır” olduğunu söyledi. Devrim Muhafızları Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutanı olan Amir Ali Hajizadeh, “Herkes, 2 bin kilometre mesafedeki tüm Amerikan üslerinin ve uçak gemilerinin, menzilimiz içinde olduğunu bilmelidir.” dedi.

Husi saldırıları; kırılgan kapitalizm gerçeği

Husilerin 10 Drone ile yaptıkları saldırının ekonomik ve siyasi sonuçlarının yanı sıra gözden kaçıırlmaması gereken somut bir sonucu var. Devasa görünen emperyalist-kapitalist askeri güvenlik aygıtına rağmen, kapitalist sistem askeri açıdan da yoksulların, ezilenlerin, sistemle bir biçimde sorun yaşayarak onunla mücadeleye girişenlerin karşısında oldukça kırılgan bir durumda. Birkaç Drone ile yapılan sınırlı saldırı, kapitalist dünya sistemini şoka sokuyor, devasa güvenlik önlemlerini sıfırlıyor…