Rus Ordusu’nun Ukrayna’daki işgal saldırısı üzerine: Savaştan sonra seyredilecek bir şey kalmayacak – EZLN

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Direnmek, asla pes etmemek ve sebat etmek demektir. Direnmek, kendini savunmak ve kazanmak demektir. Sırdaşlarımızı bu direnişlerinde, yani yaşam mücadelelerinde destekleyelim. Bu hem onlara hem de kendimize olan borcumuzdur

COMISIÓN SEXTA ZAPATISTA-Meksika

Yaşam Bildirgesi’ni imzalayanlara

Altıncı Nacional ve Internacional’e

Yoldaşlar ve Kardeşler,

Avrupa denilen coğrafyada şu anda neler olup bittiğine dair sözlerimizi ve düşüncelerimizi sizlere iletiyoruz:

BİRİNCİSİ – İstilacı bir güç mevcut: Rus Ordusu. Her iki taraf açısından da büyük ticari çıkarlar söz konusu. Şimdi -bazılarının gözlerinin dönmüşlüğünden ve bazılarının da sinsi ekonomik hesaplarından kaynaklı olarak- acı çekenler, Rusya ve Ukrayna halklarıdır (ve belki de, çok yakında daha yakın veya daha uzak coğrafyaların halkları). Zapatistalar olarak ne bir devleti ne de diğerini, sisteme karşı -yaşam için- savaşanları destekliyoruz.

Yaklaşık 19 yıl önce, ABD Ordusu öncülüğünde Irak’ın çok uluslu işgali başladığında, bu savaşa karşı dünya çapında bir seferberlik gerçekleşti. Sağduyu sahibi hiç kimse, savaşa karşı çıkmanın Saddam Hüseyin’in yanında yer almak anlamına geldiğini düşünmedi. Şimdi aynı olmasa da benzer bir durum var.

Ne Zelensky ne de Putin. Savaşı durdur!

İKİNCİSİ – Bazı hükümetler ekonomik nedenlerden kaynaklı ya bir tarafa ya da diğer tarafa destek verdiler. Onlar zaten insani bir değerlendirme yapmazlar. Bu hükümetler ve onların “ideologları” için söz konusu olan şey, iyi ve kötü müdahaleler-işgaller ve yıkımlardır. Kendilerine yakın durup, onların istediğini uygulayanlar iyidir. Rakipleri tarafından yapılanları savunan-onaylayanlar da kötüdür. Putin’in Ukrayna’da gerçekleştirdiği askeri işgali meşrulaştırmasına yönelik cezai uygulamaları gerekçelendiren alkışlar, aynı gerekçeler-sözler büyük şirketlerin tasvip etmediği diğer toprakların işgallerini haklı çıkarmak üzere kullanıldığında, şüphesiz bir feryada dönüşecektir.

Onları “Neonazi Tiranlığı”ndan kurtarmak, ya da komşu “Narko Devletler”in varlığına son vermek için başka coğrafyaları da işgal edecekler. Putin’le aynı sözleri tekrarlamaya başlayacaklar: “Naziler’den arındıracağız” (ya da eşdeğer bir şey). “Kendi halklarına yönelik bir tehlike”nin varlığı üzerine “gerekçeler” üretecekler. Ve böylece [bu olur] – Rusya’daki yoldaşlarımızın bize söylediği gibi: “Rus bombaları, roketleri ve mermileri Ukrayna Halkı’nı hedef alıyor ve bu yapılırken, bu halkın siyasi görüşlerini ya da hangi dili konuştuğunu soran dahi olmuyor.”

Ancak tüm bu olanlar sırasında biri ya da diğerinin “milliyeti” değişiveriyor.

ÜÇÜNCÜSÜ – Büyük başkentler ve onların “Batılı” hükümetleri, bu durumun kötüleşmesini izlemeye ve hatta teşvik etmeye zaten hazırlardı.

Ardından, işgal başladıktan sonra, Ukrayna’nın direnip direnmeyeceğini görmek için beklediler ve olası sonuçlardan neler elde edilebileceklerine ilişkin hesaplarını yaptılar. Ukrayna direnmeye başlayınca, bu direnişin ardından toplanan “yardım”lara dahi resmi makbuz kesmeye başladılar. Yani, Ukrayna direnişine şaşıran sadece Putin olmadı.

Bu savaşı kazanacak olanlar; büyük silah şirketleri, fethetme ve yok edip yeniden inşa etme fırsatını yakaladığını farkeden büyük kapitalistlerdir.

Bunun anlamı: Yeni mallar ve yeni tüketiciler-tüketici pazarları yaratmaktır.

DÖRDÜNCÜSÜ – Bu işgal saldırısını “haber” olarak sunan her iki tarafın medya ve sosyal ağlarının yaydıkları şeylere, ya da birdenbire çoğalan jeopolitik uzmanlarının, Varşova Paktı ve NATO destekçilerinin “analizleri”ne bel bağlamak yerine; geri çekilmeye, bizim gibi [yani Zapatista Komünü gibi], Ukrayna ve Rusya içinde yaşam mücadelesi verenleri aramaya ve onlarla dayanışmaya karar verdik.

Comisión Sexta Zapatista olarak, bazı denemelerimizin ardından, Rusya ve Ukrayna denilen coğrafyalarda direniş ve isyandaki sırdaşlarımızla temasa geçmeyi başardık.

BEŞİNCİSİ – Kısacası, aynı zamanda “liberter A” nın bayrağını taşıyan sırdaşlarımız mücadeledeki kararlılıklarını korumaktadır. Bu sırdaşlarımız, Donbass ve Ukrayna’daki direnişin ve Rusya’daki sokak isyanlarının içerisinde olanlardır. Bunlar, sürekli hareket halinde olan ve çalışan insanlardır.

Rusya’da, savaşı protesto ettikleri için tutuklanan ve işkence gören çok sayıda insan var.

Ukrayna’da, Rus Ordusu tarafından öldürülen çok sayıda insan var.

Bu sırdaşlarımızı diğer halklarla birleştiren şey -tıpkı onları bizimle birleştirdiği gibi-; sadece “Savaşa HAYIR” değildir. Aynı zamanda halkları ezen hükümetlerden yana olmayı, onlara “katılmayı” da reddetmeleridir.

Onlar, her iki taraftaki karışıklık ve kaosun ortasında kendi inandıkları davayı desteklemeye devam ediyorlar:

Onların mücadelesi bir özgürlük mücadelesidir. Onların mücadelesi, sınırları ve ulus-devletleri reddeden ve sadece bayrak değiştiren bu saldırıya karşı verilen bir mücadeledir.

İmkânlarımız ölçüsünde onlara destek olmak boynumuzun borcudur. Bir söz, bir görüntü, bir şarkı, bir dans, havaya kalkmış bir yumruk, bir kucaklaşma -uzak coğrafyalardan dahi olsa- onların da yüreklerini coşturacak bir destek sağlar.

Direnmek, asla pes etmemek ve sebat etmek demektir. Direnmek, kendini savunmak ve kazanmak demektir. Sırdaşlarımızı bu direnişlerinde, yani yaşam mücadelelerinde destekleyelim. Bu hem onlara hem de kendimize olan borcumuzdur.

ALTINCISI – Tüm bu sebeplerden dolayı, Sexta Nacional ve Internacional toplantılarını henüz yapmamış olanları; kendi takvimlerine, coğrafyalarına ve özgünlüklerine uygun olarak, bu savaşın ‘iç savaş’ cephesinde savaşan, kendi coğrafyalarında özgürlük için mücadele eden Rusları ve Ukraynalıları desteklemek üzere savaşa karşı gösteri yapmaya çağırıyoruz.

Ayrıca, zamanı geldiğinde bize gönderecekleri uygun banka hesaplarına yatırılarak, Ukrayna’daki direniş için ekonomik destekte bulunma çağrısında bulunuyoruz.

Comisión Sexta-EZLN, Rusya ve Ukrayna’da savaşanlara bir miktar yardım göndererek üzerine düşeni yapmaktadır. Ayrıca, Ukrayna’da direnenleri desteklemek için bir ekonomik topluluk fonu oluşturmak üzere SLUMIL K’AJXEMK‘OP’deki sırdaşlarımızla iletişime geçmeye başladık.

Yalansızca haykırıyoruz ve herkesi bu talebi haykırmaya çağırıyoruz:

Rus Ordusu, Ukrayna’dan çık!

Savaş durdurulmalı. Devam ederse ve beklendiği gibi yükselirse, işte o zaman, artık savaş sonrası manzara hakkında doğru bir bilgi verebilecek hiç kimse kalmamış olacak.

Güneydoğu Meksika dağlarından

Komutan yardımcısı isyancı Moisés. SupGaleano.

Comisión Sexta der EZLN.

Mart 2022

Kaynak: sendika.org