Petrol İş’ten Cargill İşçilerine Dayanışma Ziyareti

Petrol İş Sendikası genel merkezi, Gebze şube yönetimi ve çeşitli iş yerlerinden temsilciler İstanbul Ataşehir Cargill Genel Merkezi önünde direnen Cargill işçilerine dayanışma ziyareti gerçekleştirdi.

Bursa Osmangazi’deki Cargill fabrikası önündeki direnişi 23 gündür İstanbul Ataşehir’e taşıyan Tek Gıda İş üyesi Cargill işçilerine destek ziyaretleri devam ediyor. Dayanışma ziyaretlerinin bir yenisi geçtiğimiz günlerde Petrol İş Genel Kongresi’nde başkanlığa seçilen Süleyman Akyüz ve Petrol İş üyesi işçiler tarafından gerçekleştirildi.

  1. günde gerçekleşen bu ziyarette konuşan Süleyman Akyüz, “512 gündür direnmek elbette kolay değil. Görmeyen gözlere, duymayan kulaklara inat biz bugün buradayız. İşçi sınıfının mücadele vermekten dayanışma içinde olmaktan başka sansı yok” dedi. 297 gün süren Flormar direnişini hatırlatan Süleyman Akyüz, “Biz her zaman birlikteydik ve öyle de olmak zorundayız. İşçi sınıfının haklarına saldırı var. Kıdem tazminatına yönelik saldırılar, vergi yükü gibi birçok saldırıyı işçiler görmeli ve buna uygun mücadele etmeli” şeklinde konuştu.

Akyüz’den sonra söz alan Tek Gıda İş Örgütlenme Uzmanı Suat Karlıkaya ise “Petrol-İş kongresinden sonra seçilen genel başkanımız ilk olarak bizleri ziyaret etti. Bu bizim için çok önemli bir adım. Atılacak mücadele adımlarının bir göstergesi. Bugün mahkeme sonuçlandı. Bizler bugün işimize geri dönmek istiyoruz ancak bizim önümüze engel oluyorlar. Bizler biliyoruz ki, bizim mücadelemiz sonuç verecek. Bu gösterilen dayanışma örnekleri de mücadelemizi güçlendiriyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: Evrensel