HDP: “Karalama kampanyaları darbeyi meşrulaştıramazsınız”

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılıp yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında “belediye çalışanlarının yerlerinin değiştirilmesi, eş başkanlık sistemi, bazı belediyelere ayrımcılık yapılması ve çalışanların başka sendikaya zorlanması” iddialarıyla soruşturma başlatmasına HDP’den tepki geldi.

HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, “Toplum tarafından mahkum edilen kayyum darbesini meşrulaştırma çabaları keyfi soruşturmalarla sürdürülüyor” denildi.

“Darbeyi meşrulaştırma gayreti”

HDP’li 3 büyükşehir belediye eş başkanının görevden uzaklaştırılmasına dair ortaya çıkan resmi yazışmaların kayyum atamalarının tasarlanmış bir darbe olduğunu gösterir nitelikte olduğunun belirtildiği açıklamada “O nedenle AKP-MHP iktidarının darbeyi meşrulaştırma gayreti ile sürdürdüğü karalama kampanyaları beyhude çabalardır” denildi.

“Soruşturmanın ardındaki zihniyet kirlidir”

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, seçim kampanyası dönemindeki vaatlerini ivedilikle uygulamaya koymak amacıyla ilgili mevzuat içerisinde ve liyakat esası ile atamalar yapmıştır. Rüşvet ve yolsuzlukları Bakanlık soruşturmalarına konu olmuş, çoğu geçmiş kayyım döneminde istihdam edilmiş kişilerin atamalarını iptal etmesini, hukuka aykırı bir işlemmiş gibi yansıtan soruşturmanın ardındaki zihniyet kirlidir.

AKP yönetimindeki Gevaş İlçe Belediyesi’nin ve partimizce kazanılan ancak hukuksuz şekilde gasp edilen Edremit Belediyesi’nin çöp alanının ıslah edilmesini sağlayan Özgökçe Ertan’ın, bazı belediyelerin taleplerini belli saiklerle reddettiğinin ima edilmesi dahi gülünçtür. Bir önceki AKP yönetimince içi boşaltılan, kasasında metelik bırakılmayan Kozluk Belediyesi’ne Belediyeler Kanunu çerçevesinde ve Belediye Meclisinin onayı ile yapılan yardım da bu akli sınırları zorlayan soruşturmaya konu edilmiştir. Böylesi akıldışı ithamların ortaya atılması bir utançtır.

“Hukuk cinayeti”

Soruşturmada sözü edilen konuların hiçbirinde hukuka aykırılık yoktur. Üstelik kayyım atanmasına konu edilen bu soruşturmanın kayyım atanmasından sonra başlatılması da tam bir hukuk cinayetidir.

Yalan yanlış kurgularla algı operasyonları yapma konusunda ustalaşmış olan iktidar; Büyükşehir Belediye Eş Başkanlarımız Bedia Özgökçe Ertan, Ahmet Türk ve A. Selçuk Mızraklı’nın, halkın tek bir kuruşunu dahi israf ettiğini, yolsuzluk yaptığını kanıtlayamaz. Kendisini tüm dünya kamuoyu önünde rezil etmekten bir adım dahi öteye gidemez.

“Yolsuzluk ve talan arıyorsanız aynaya bakın”

Böyle uyduruk soruşturmalarla Kayyım Darbesi’ni meşru gösteremezsiniz. Bu naylon soruşturmalara sadece iktidar ve yakın çevresi inanmaktadır. Gerçekten usulsüzlük, hukuksuzluk, yolsuzluk, kayırmacılık ve talan arıyorsanız, çok uzağa değil aynaya bakmalısınız.

Sendika.Org