Kulp Belediyesinde de kayyım gaspı

AKP rejiminin Kayyum atamaları yoluyla irade gasbı furyası sürüyor. Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir belediyelerinin ardından Kulp ilçesinde de seçilmiş belediye eşbaşkanları görevden alınarak kayyum atandı. Diyarbakır’ın Kulp ilçesi kırsalında 7 kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı saldırıyla ilgili tutuklanan HDP’li Kulp Belediye Eşbaşkanları Mehmet Fatih Taş ve Fatma Ay’ın yerine Kulp Kaymakamı Mustafa Gözlet kayyım olarak atandı.

Valilikten yapılan açıklamada, Taş’ın hakkında devam eden 5 ayrı soruşturma ve 1 kovuşturma bulunduğu belirtildi. Saldırının ardından başlatılan soruşturmada, olay yerinde patlamadan kısa süre önce belediyeye ait aracın görüldüğü iddiası üzerine HDP’li Taş, gözaltına alınmış dün akşam saatlerinde de tutuklanmıştı. Böylece kentin her yerinde her an görülmesi gayet normal olan belediye araçlarının varlığının, HDP’li belediyeler açısından suç isnadı için yeterli olduğu da açığa çıktı. Böylece bir garabete daha imza atılmış olundu.

HDP’DEN İLK AÇIKLAMA

Kayyım kararı sonrasında HDP’den ilk açıklama geldi. Partinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda “Kulp Belediye Eş Başkanımızın patlama ile ilişkilendirilerek tutuklanması ve yerine kayyım atanması kumpastır, kayyım darbesini meşrulaştırmak için bir komplodur. Bu kumpası savaşın başlatılmasına gerekçe yapılan ancak daha sonra çöken Ceylanpınar’daki tutuklamalardan biliyoruz” ifadeleri kullanıldı.