Irak’ta halk direnişi sürüyor: ölü sayısı 60’a yükseldi

Irak’ta halk direnişi sürüyor. 1 Ekim’de başlayan özgürlük ve insanca yaşam talepleri olan yolsuluğa, işsizliğe ve kamu hizmetlerinin yürütülmemesine karşı gelişen demokratik halk isyanına karşı gerici Irak devletinin saldırıları sürüyor. İsyanda şehit düşen protestocu sayısı 4 gün içinde 60’a ulaştı. Hiç bir siyasi partinin belirgin bir öncülüğünün görülmediği, ağırlıklı olarak kendiliğinden gelişen ve internet üzerinden haberleşme ve organize olmanın yaygın biçimde görüldüğü ve pek çok kente sıçrayan isyan Irak’da son yıllarda sık sık görülen işçilerin, yoksulların ve tüm ezilenlerin en güçlü isyanlarından biri olma özelliğini taşıyor. Hükümet internet erişimini pek çok bölgede kesmesine ve sokağa çıkma yasağı ilan etmesine rağmen isyanı engelleyemedi. En son olarak Başbakan tam bir iki yüzlülükle protestoculara hak verdiğini söylemek zorunda kaldı. Ancak bu tür açıklamalara rağmen göstericilerin üzerine kolluk kuvvetleri tarafından ateş edilmeye, halk katledilmeye devam ediyor. Güney Kürdistan’da da son yıllarda benzer taleplerle isyanlar gelişmişti.

Irakta protestolar ile ilgili görsel sonucu

Ölü ve yaralı sayısına ilişkin veriler ise şöyle;

Irak Sağlık Bakanlığı’ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili yaptığı açıklamada, başkent Bağdat ve ülkenin güney kentlerinde düzenlenen gösterilerin dördüncü gününde ölü sayısının 60’a yükseldiğini belirtti.

Hayatını kaybedenler arasında güvenlik güçlerinin de bulunduğunu aktaran yetkili, bu konuda bir sayı belirtmezken yaralı sayısının ise 2 bin 500’ü geçtiğini aktardı.

Irakta protestolar ile ilgili görsel sonucu

Söz konusu yetkili ayrıca gösterilerde yaralananların tedavisi için tüm hastanelerin alarma geçtiğini kaydetti.

Irakta protestolar ile ilgili görsel sonucu

Irak’ın başkenti Bağdat ile güney kentleri 1 Ekim’den bu yana “yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle düzenlenen gösterilere sahne oluyor.