Fransa: Genel grev ve isyan

Fransa tarihinin en büyük genel grevlerinden birini yaşıyor. Fransa çapında işçiler ve emekçiler genel grevin yanı sıra sokaklarda isyana dönüşen gösteriler gerçekleştirdi. Polisin açıklamasına göre lke genelinde 250 farklı noktada gerçekleşen ve 806 bin kişinin katıldığı, sendikalara göre ise 1.5 milyon işçi ve emekçinin katıldığı gösteriler ve grev nedeniyle hayat durma noktasına geldi.

Gösterilerin odak noktası olan başkent Paris’te sendikalara göre, 250 bin kişi Macron yönetimini protesto etti. Sendikalar, ülkeyi adeta felce uğratan grevlerin pazartesi gününe kadar süreceğini açıkladı. Olayları takip eden AA muhabiri yaralandı.

Fransa tarihinin en büyük grevlerinden birini yaşadığı günü geride bırakırken, özellikle başkent Paris’te hayat durma noktasına geldi, polisle göstericiler çatıştı ve yaralandı

Gösterilerin odak noktası olan başkent Paris’te ise yine sendikalara göre, 250 bin kişi Macron yönetimini protesto etti.

Başkent Paris’te yürüyüşün sonlandığı Nation Meydanı’na doğru dağınık gruplar halinde yürüyen göstericilerle polis arasındaki arbede akşam saatlerine kadar sürdü.

Emniyet yetkilileri, Paris’te 90 göstericinin gözaltına alındığını bildirdi.

GREVLER PAZARTESİ GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

Paris’te polis, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın etrafında barikat kurarak yoğun güvenlik önlemleri aldı. Başkentte güvenlik için 180’i motorlu 6 bin polis görevlendirildi.

Sarı yeleklilerin de katıldığı gösteriler nedeniyle ülkenin sembolü Eyfel Kulesi kapatıldı, hızlı tren seferlerinin büyük kısmı iptal edildi.

Paris’teki ilk ve orta dereceli okullarda görevli öğretmenlerin yaklaşık yüzde 80’i iş bıraktı.

Fransız havayolu şirketi Air France, Transavia ve Ryanair, greve bağlı olarak yarın da çok sayıda uçuşun iptal edildiğini duyurdu.

Le Monde’un haberine göre, bugünkü grevlerde Fransız Ulusal Demir Yolu Şirketi (SNCF)’nin yüksek hızlı trenlerinin (TGV) %90’ının ve bölgeler arası trenlerin (TER) %70’inin iptal olması bekleniyor.

Sendikalar, ülkeyi adeta felce uğratan grevlerin pazartesi gününe kadar süreceğini açıkladı.

Paris’teki Place de La Republique meydanında polis göstericileri gözyaşartıcı gazla dağıttı. Başkentte 80’den fazla kişi gözaltına alındı.

Son yılların en büyük grevi günlük hayatı felç etti. Milyonlarca işçinin greve gitmesi nedeniyle eğitim, ulaşım, çöp toplama ve sağlık hizmetleri gibi hayatın pek çok alanında aksamalar yaşandı.

Sendikalar, greve katılımın çok yüksek olduğunu ve “ekonomiyi felç ettiklerini” açıkladılar.

Demiryolu işçilerinin yüzde 85’inin greve gittiği duyuruldu.

Ülkede yüzlerce uçuş iptal edilirken, öğretmenler arasında da greve katılım oranı yaklaşık yüzde 50 oldu.

Fransa İçişleri Bakanlığı, Sarı Yelekliler hareketinin de greve katıldığını açıkladı.

Eyfel kulesi, d’Orsay Müzesi ve Versailles Sarayı gibi turistik yerler gün boyu kapalı kaldı.

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, “Bu protestolara katılacak çok insan var ve risklerin farkındayız. İsyan veya şiddet olayları olduğunda ilgili kişilerin derhal gözaltına alınmasını emrettim” dedi.

Greve büyük şehirlerdeki yürüyüşler de eşlik etti.

En büyük destek gençlerden

Fransa’da son yıllardaki en büyük genel grevin nedeni, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un getirmek istediği puan bazlı ulusal emeklilik sisteminin sendikalar tarafından reddedilmesi.

Haberlerde, polisle yaşanan arbedenin ardından bazı göstericilerin yaralandığı ifade edildi.

MACRON’UN EMEKLİLİK REFORMUNA TEPKİ

Sarı yeleklilerin gösterilerinin ardından çok sayıda sektör çalışanı, bugün itibarıyla Macron yönetiminin hazırladığı emeklilik reformuna tepki göstermek amacıyla ülke genelinde süresiz grev başlattı.

Söz konusu reform, emeklilikte memur ve işçi ayrımını, ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngörüyor ve onlarca sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Greve gidenler arasında Paris ve çevresinde toplu taşımayı düzenleyen RATP, Fransız Ulusal Demir Yolları Şirketi (SNCF) ve Fransız hava yolu şirketi Air France çalışanları, polisler, doktorlar, hemşireler, acil servis görevlileri de dahil sağlık çalışanları, öğrenciler, öğretmenler, memurlar, avukatlar, tarım işçileri, postane çalışanları, taksi ve nakliye şoförleri, elektrik üretim ve dağıtım şirketi EDF, otomotiv üreticisi Renault ve rafineri çalışanları bulunuyor.