Bağdat’ta bildik kontrgerilla taktikleri: 16 ölü

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Türkiye ve Kürdistandan da yakından bildiğimiz kontrgerilla taktikleriyle göstericilere ateş açılarak katliam yapıldı. Plakasız araçlarla gelen kimliği bilinmeyen kişiler, çok yakında bulunan kolluk güçlerinin hiçbir müdahalesiyle karşılaşmadan göstericilerin kaldığı binayı önce ateşe verip, ardından kurşun yağmuruna tutarak 16 göstericiyi katletti.

Bağdat’ta hükümet karşıtı gösterilerin sürdüğü Tahrir Meydanı yakınlarındaki El-Hallani Meydanı karşısında bulunan ve uzun süredir protestocular tarafından kullanılan 7 katlı otopark binasına kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından ateş açıldı.

Hastane kaynakları, göstericilere açılan ateş sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 16’ya yükseldiğini, onlarca kişinin ise yaralandığını aktardı.

‘GÜVENLİK GÜÇLERİ SALDIRGANLARA MÜDAHALE ETMEDİ’

Öte yandan görgü tanıkları, saldırıdan kısa süre önce bölgedeki elektriğin kesildiğini ve “yakında bulunmalarına rağmen güvenlik güçlerinin saldırganlara müdahale etmediğini” ileri sürdü.

PLAKASIZ SİVİL ARAÇLARDAN ATEŞ EDİLDİ

Plakasız sivil araçlarla olay yerine gelen silahlı grubun önce otopark binasını molotofkokteyli atarak ateşe verdiği, daha sonrasında binada bulunan göstericilere ateş açtığı kaydedilmişti.

Irak makamlarından ise olaya ilişkin resmi bir açıklama yapılamadı.

Göstericiler ne istiyor?

Irak’ta göstericiler hükümetten işsizliğin azaltılmasını, yolsuzlukların son bulmasını ve halka daha iyi kamu hizmetleri vermesini talep ediyor.

Gösteriler yaklaşık 2 ay önce başlamış, 28 Kasım bu sürede en çok kan dökülen günlerden biri olmuştu. Bu tarihte 27 gösterici güvenlik güçlerinin gerçek mermilerle ateş açması sonucu yaşamlarını yitirmişti.

Ülkenin önde gelen Şii din adamı Ayetullah Ali Sistani protestolarda kan dökülmesini kınamıştı.

Ayetullah Ali Sistani, Irak Parlamentosu’ndan, Abdülmehdi hükümetine verdiği desteği çekmesini istemişti.