Dersim Demokratik Halk Dayanışmasından Açıklama

Basına ve kamuoyuna;

Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) 11.11.2022 tarihli ‘Katı Atık Bertaraf Projesinin Sütlüce Bölgesinde Uygulanmasını İptali’ başlıklı gündeme ilişkin açıklamasıdır.

11 Kasım 2022 tarihinde Dersim Belediyesi Meclisine sunulan ‘Katı Atık Projesinden Çekilme’ gündemi oylama esnası ve sonrasında, Katı Atık Projesini bahane eden bir kesim tarafından uzun süren bir provokasyon ve saldırı gerçekleşmiştir.

Belediye yönetimi ve belediye meclisi tarafından uzun süreden beri köylülerin talebi dikkate alınarak süreç bu temelde işletilmiş; öneri, tartışma, ikna süreci hem hukuksal hem de pratik olarak tüketilmiştir.

En son 7 Kasım tarihli EMEP, HDP, CHP Belediye Meclis Üyeleri tarafından “‘Katı Atık Bertaraf Projesinin Sütlüce Bölgesinde Uygulanmasının İptali’” gündemli yazılı önerge meclise sunulmuş, oy birliği ile 11.11.2022 tarihinde sadece oylanması kararı alınmıştır.
Nitekim 11 Kasım 2022 tarihinde oylama yapılmış, oylama sonucu önerge HDP ve DDHD bileşenleri tarafından kabul edilmemiştir.Oylama sonrası bazı provokatörler “başkan bir hoş geldiniz dahi demedi” diyerek halkı galeyana getirmiştir.

Neticede olayın masum bir meclis önergesi olmadığı ortaya çıkmıştır. Cinsiyetçi küfürler edilerek, insanların tekme-tokat atılarak darp edilmesi, pet şişe fırlatılması vb. şeklinde bir saldırı gerçekleşmiştir.

Dersim halkı, halka açık belediye ve kurumlara karşı bu provokasyonları sağ duyulu davranarak boşa çıkarmıştır. Bundan sonraki süreçte de karşı devrimci bu tutumlara boyun eğmeyerek sergilemiş olduğumuz sağ duyuyu sürdürmeye devam edeceğiz.

Başkan salona girer girmez, misafirleri selamlamış, “günaydın, merhaba arkadaşlar” demiştir. Salonu selamlamasına rağmen, provokatörler, “başkan bir hoş geldiniz dahi demedi” diye bağırarak saldırıda bulunmuş, pet şişe, döviz, kitap fırlatarak, tekme ve yumruk ile personel dahil, meclise katılanları darp etmişlerdir.

Bugün olduğu gibi bundan sonra da bu tür saldırı ve provokasyonlara boyun eğmeyeceğiz. Bu olayları yönlendiren karşı-devrimci tutum ve pratikleri mahkûm edeceğiz. Masum gibi görünen doğal talepleri kullanarak, gelinen yer belli olmuştur. Bu provokatif saldırıyı kınıyor; belediye, personel ve sağduyu sahibi kurumlara teşekkür ediyoruz.

                                   DDHD (Dersim Demokratik Halk Dayanışması)