6 işyerinde sendikalaşma mücadelesi sürüyor

Cargill, Aydın Belediyesi, Muğla, Eskişehir, Urfa TÜVTÜRK ve Saica Pack olmak üzere 6 işyerinde işçilerin sendikalaşma mücadelesi sürüyor.

Anayasal hakları olan sendikalaşma haklarını kullandıkları için işten atılan işçilerin direnişi devam ediyor. Cargill, Aydın Belediyesi, Muğla, Eskişehir, Urfa TÜVTÜRK ve Saica Pack olmak üzere 6 işyerinde, işçilerin sendikalaşma mücadelesi sürüyor.

Bursa Orhangazi’de 1999 yılında nişasta bazlı şeker ve hayvan yemi üretmeye başlayan Amerikalı gıda tekeli Cargill’de Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan işçilerin direnişi 525. gününde. İşe iade davasını kazandıkları halde işbaşı yaptırılmayan ve direnişlerini İstanbul Ataşehir PaladiumTower’da bulunan Cargill Genel Müdürlüğü önüne taşıyan işçiler, 36 gündür beton üzerinde yatarak direnişlerini sürdürüyor.

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı Aydın İmar AŞ’de çalışırken DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçilerin başlattığı direniş 443 gündür devam ediyor. Urfa, Eskişehir ve Muğla’da DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Urfa TÜVTÜRK/Polçak işçilerinin direnişi 310’uncu, Eskişehir TÜVTÜRK/Reysaş işçilerinin direnişi 309’uncu, Muğla TÜVTÜRK işçilerinin direnişi ise 408’inci gününde. Sakarya’da bulunan SaicaPack’ta Selüloz-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler ise 120 gündür mücadelelerini sürdürüyor. Direnişte olan işçiler, sendikalı olarak işe geri dönmek istiyor.

(23.9.2019 EVRENSEL)