20 Eylül Küresel Türkiyede İl il eylem programı

20 Eylül Cuma günü iklim krizine karşı tüm dünyada eylem yapılacak. Türkiye’de de 15 etkinlik düzenlenecek. İşte il il eylem programı…

Fridays For Future (Gelecek için Cumalar) hareketi iklim krizine dikkat çekmek ve somut adımlar atılmasını sağlamak amacıyla 20 Eylül Cuma günü dünya çapında eylem çağırısında bulundu. Üçüncüsü yapılacak olan eylem tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de yapılacak. BM İklim Zirvesi’nin hemen öncesinde başlayacak ve 27 Eylül’de sonlanacak küresel iklim eylemleri haftası boyunca 137 ülkede 4 bin 500’ün üzerinde eylem ve etkinlik düzenlenecek. Gençlerin başını çekeceği etkinlik haftasının şu ana kadar gerçekleşen en yüksek katılımlı iklim eylemliliği olması bekleniyor. Karar alıcıları iklim krizinin aciliyetine karşı bir an önce harekete geçmeye çağıran iklim eylemlerinin 15 tanesi ise Türkiye’de gerçekleşecek. Türkiye’de iklim eylemleri çerçevesinde gerçekleşecek etkinliklerin detayları ise şöyle:

İSTANBUL’DA ETKİNLİKLERİN ADRESİ KADIKÖY

İstanbul’daki etkinliklerin adresi Kadıköy olacak. 14.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda genç iklim aktivistlerinin eylemlerine sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri de destek verecek. Ardından 16.00’da Yoğurtçu Parkı’nda buluşulacak. Çeşitli atölyelerin, stantların, performans gösterilerinin ve konuşmaların olacağı parkta 17.30’dan itibaren ise müzik grupları sahne alacak.

İZMİR’DE İKLİM YÜRÜYÜŞÜ

İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda öğrenciler 15.00’dan itibaren iklim eyleminde olacaklar. Daha sonra 17.00’da Alsancak İskele önünde bir araya gelen kitle, 18.00’da İklim Yürüyüşü gerçekleştirecek. Kültürpark Sahne’deki konserler ve performans gösterileri ise 19.00’da başlayacak.

BURSA’DA NİLÜFER İKLİM FESTİVALİ

Bursa’daki etkinlikler 14.00’da Nilüfer Kent Konseyi önünden Üç Fidan Parkı’na yapılacak Gelecek İçin İklim Yürüyüşü’yle başlayacak. Gün boyunca parkta gerçekleşecek etkinliklerde forumlar, konserler ve atölye çalışmalarının yanı sıra Bursa Çevre Platformu da kuruluşunu ilan edecek. Ayrıca iklim krizinin aciliyetine dikkat çekmek için Bursa Tabip Odası 14.00’da BAOB Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda “Gençlerin Yanındayız” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

BALIKESİR’DE AYVALIK VE ALTINOLUK İKLİM İÇİN EYLEMDE

Ayvalık’tan genç iklim aktivistleri 17.00’da Ayvalık Öğretmen Evi önünde buluşup Cumhuriyet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirecekler. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği de Altınoluk Antandros Parkı’nda 14.00’da buluşarak iklim için taleplerini kamuoyuyla paylaşacak.

MUĞLA’DA ÜÇ AYRI ETKİNLİK

Bodrum’da etkinlikler 13.30’da Kızılağaç Köyü’nde tohum toplarının doğaya bırakılması ile başlayacak. Daha sonra 18.00’da Bodrum Barış Meydanı’nda Gelecek İçin Cumalar’ın çağrısıyla bir araya gelinecek.

Muğla Çevre Platformu ise Milas – Ören yolunda kömür madeni için kesilmek üzere işaretlenen orman alanında 16.00’da bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirecek, ormanda bir piknik düzenleyecek.

DİYARBAKIR İKLİM İÇİN PEDALLAYACAK

Diyarbakır Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği 20 Eylül’de 18.30’da Yenişehir’de Kooperatifler Mahallesi Trenyolu Sokak’ta bulunan dernek binası önünde buluşarak karbonsuz bir gelecek için Simya Koleji’ne pedallayacak. Bisiklet turu ardından Simya Koleji’nde 19.30’da bir film gösterimi gerçekleşecek.

ANKARA, ANTALYA, ESKİŞEHİR İKLİM İÇİN SES VERİYOR

Gelecek için Cumalar’ın çağrısıyla genç iklim aktivistleri Ankara’da 14.00’da Kuğulu Park’ta Eskişehir’de ise 15.00’da Espark AVM önünde bir araya gelecek. Ayrıca Alakır Nehri Kardeşliği de Antalya Çıralı’da 12.00’da yaşam savunucularını Çıralı Muhtarlığı önünde toplanmaya çağırıyor.

ETKİNLİKLER 20 EYLÜL’DEN SONRA DA DEVAM EDECEK

20 – 27 Eylül küresel iklim eylemleri haftasına Adana Çevre Platformu 21 Eylül Cumartesi 17.00’da Adana Atatürk Parkı’nda “Yeryüzü, atmosfer, denizler şirketlerin çöplüğü değildir!” diyerek destek verecek. 23 Eylül Pazartesi ise Muğla Çevre Platformu Yatağan Turgut Köyü’nde kömür maden sahası sınırında kömür yataklarının genişlemesinden dolayı tehlike altında bulunan zeytinliklerde iklim krizine ve Muğla’daki kömür madenciliğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirecek.

GRETA THUNBERG BAŞLATTI

İklim eylemleri, 16 yaşındaki İsveçli Öğrenci Greta Thunberg’in geçen yıl İsveç Parlamentosu önünde her cuma gerçekleştirdiği okula gitmeme eylemleriyle birlikte başladı. Kısa sürede kitleselleşen eylemler pek çok ülkeye yayıldı. Bugüne kadar 15 Mart ve 24 Mayıs’ta gerçekleştirilen küresel iklim eylemlerine dünyanın dört bir yanından çocuklar ve öğrenciler katıldı. Türkiye de iklim eylemlerinin gerçekleştiği ülkelerden biri.

(Evrensel)